Capoeira

Capoeira jest brazylijską sztuką walki, która posiada wiele elementów tanecznych. Wynika to z historii powstawania tej sztuki walki. Afrykańskim niewolnikom zabroniono praktykowania niebezpiecznych form ruchu, więc Capoeira została ukryta w tańcu – przez co zwiodła wszystkich swą nieprzewidywalnością i podstępem.

Całość walki – gry odbywa się w kręgu, który wyznaczają ustawieni odpowiednio Capoeiristas (tak nazywa się osoby, które biorą udział w walce Capoeira) – owy krąg nazywany jest Roda (czyt. hoda). Ważnym elementem tego kręgu jest grupa osób, która gra na instrumentach (najważniejszy instrument to tzw. Berimbau), nadając w ten sposób rytm – ów rytm jest bardzo ważny, gdyż do niego dostosowują się osoby walczące wewnątrz kręgu i od tego rytmu zależą zasady i przebieg gry w kole.

Podczas oglądania pokazu Capoeiry, można odnieść wrażenie, że nie jest to walka, a jedynie taniec według ustalonej wcześniej choreografii – nic bardziej mylnego! Każdy z walczących, który wchodzi do kręgu, musi samemu decydować o tym, co zrobi w danym momencie. Walczący muszą wyprowadzać dynamiczne kopnięcia i umiejętnie reagować na kopnięcia przeciwników – w innym wypadku można zostać trafionym z dużą siłą. Capoeiristas są mistrzami uników i kontroli własnego ciała.

Kopnięcia w Capoeira są zazwyczaj bardzo energiczne i szybkie – często z obrotu, co sprawia, że mają dużą siłę uderzenia. Dlatego ważne jest umiejętne poruszanie się wewnątrz kręgu.DSC_8993A

Oprócz wspomnianych kopnięć w Capoeira jest wiele elementów ozdobnych, które często wykorzystywane są w pokazach przed publicznością. Są to różnego rodzaju salta, skoki, stanie na rękach lub głowie, itp. Wszystko to charakteryzuje Capoeirę i kształtuje ja jako jedna z najtrudniejszych ale zarazem najpiękniejszych sztuk walki na świecie.

Capoeira daję niesamowitą sprawność fizyczną oraz uczy myślenia rozwijając adepta pod każdym kątem.